Možnost zakoupení : Rokycany

PROČ NEMŮŽEME VŠE OZNAČIT ZA KOSMETIKU?

Pro výrobu kosmetiky je potřeba plnit mnoho vládních nařízení, jako je např. atestace (tzv. zhodnocení bezpečnosti kosmetických přípravků) na každou bylinu, olej, květovou vodu a recept zvlášť, což je finančně poměrně náročné. Dále výroba musí podléhat hygienickým předpisům - to mimo jiné znamená mít výrobu v místnosti pouze k tomuto účelu určené a v nerezu a nikoli v kuchyni. (Nástin některých dalších nařízení je v případě zájmu uveden níže.) V objemech a ziscích, ve kterých se momentálně pohybujeme, to zatím stále bohužel není rentabilní. 

Bez splnění těchto a dalších směrnic je možné některé námi nabízené produkty prodávat pouze jako dekorační výrobek.

Při objednávání našich výrobků objednáváte dekorační předměty.

Z toho také plyne zákonná povinnost, informovat Vás, že jakékoli použití na pokožku zde uvedeného zboží naší výroby či dovozu je na vaši vlastní zodpovědnost.

Ke všem výrobkům lepíme etikety s obsahem a informací o spotřebě. Trvanlivost je uvedena zpravidla cca 6-12 měsíců od data navážení, tak aby odpovídala zákonným povinnostem. Vyzkoušená trvanlivost je však u většiny výrobků minimálně 12-24 měsíců, jsou-li výrobky skladovány v chladu a suchu.


 

Bližší informace k problematice podmínek výroby kosmetiky, které jsou paradoxně pro malovýrobu komplikovanější než pro výrobu potravin:

Pro oficiální výrobu a prodej kosmetiky v ČR je potřeba splnit několik úřednických nařízení pro "ochranu spotřebitele", uvádíme pouze část z nich: 

1. Je potřeba mít zvlášť postavenou samostatnou místnost s nerezovou kuchyní, která odpovídá směrnicím dle zákona. (A co konkrétní úředník, to ještě trochu jiný výklad a požadavky...) Což je bohužel samozřejmě pro většinu z nás absolutně finančně nereálné. 

Celý zákon je dán směrnicí EU, ale v ČR opět ještě "doladěn k dokonalosti". Oproti tomu např. ve Velké Británii, je možné k domácí výrobě kosmetiky i potravin nechat hygienou schválit svou vlastní kuchyň. Tudíž, pokud by naši úředníci  měli alespoň trochu zájem o podporu malého podnikání, jistě by se schůdnější řešení našlo.

2. Je potřeba zaplatit atest - Cena za atest je 5000Kč za recept/olej/bylinu. Opět se vyšplháme na astronomické částky. Toto je u nás zákonem posvěcená ochrana spotřebitele a jeho svobodné vůle.

3. Je normován i obsah bylin - tedy jejich léčivých látek. Tudíž, trávíme-li čas tím, že používáme výhradně k výrobě čisté přírodní produkty - rostlinné oleje a bylinky a snažíme-li se vše vybírat opravdu kvalitní a používat adekvátní množství, aby náš čas a energie tomu věnované měly SMYSL, není možné se v mnoha případech do norem vejít. Tudíž jsme zákonem opět postaveni na rozcestí - buď se podřídíme a zpronevěříme se sami sobě nebo se zařadíme do famaceutického průmyslu a s tím spojeného dalšího koloběhu norem a razítek a nebo se budeme snažit najít jiné cesty.

Zatím je pro nás viditelná pouze ta, na které nabízíme některé naše výrobky jako "dekorační předměty" s tím, že rozhodnutí, jak s nimi naložíte, je čistě na Vašem SVOBODNÉM rozhodnutí.

4. O jediných dovolených strojích na výrobu krémů, 5mil. kaucích při výrobě výrobků s obsahem lihu (tinktury, extrakty) atd. už Vás ani zatěžovat nebudeme.

Oproti tomu chování famaceutcických společností je úřady posvěcené: např. https://www.youtube.com/watch?v=bgV5cKGWm_U). 

Tudíž jediným způsobem jak to vyřešit je, zcela obejít prodej těchto výrobků jako "kosmetiky". Jenže to znamená, že nikde nesmí být uvedeno, že se jedná o kosmetiku ani konkrétní slova jako "šampon", "mýdlo", "krém" , atd. a nijak navádět k použití.

Dalším neuvěřitelným nařízením, tentokrát opět z Bruselu je, že nesmíme nikde veřejně uvádět, k čemu jsou konkrétní byliny vhodné, dokud Brusel nevydá "herbář" s informacemi, které se smí zveřejňovat a tedy jsou současným zdravotnictvím "potvrditelné". Staletí praxí potvrzené informace našich předků, totiž najednou nejsou dostatečně důvěryhodné.